Essay

Nasjo­nal­mu­seet har ikke plass

I Nasjonalmuseet tilbys publikum kun et overfladisk, springende potpurri av kunstverk, skriver kunsthistoriker Steinar Gjessing.

I ENSOM MAJESTET: En av 1900-tallets viktigste norske kunstnere, Kai Fjell, er bare representert med ett maleri i samlingsutstillingen til det nye Nasjonalmuseet: «Kalven reiser seg» (1936). Adrian Øhrn JohansenI ENSOM MAJESTET: En av 1900-tallets viktigste norske kunstnere, Kai Fjell, er bare representert med ett maleri i samlingsutstillingen til det nye Nasjonalmuseet: «Kalven reiser seg» (1936). Adrian Øhrn Johansen

I sommer åpnet omsider det nye, konsoliderte Nasjonalmuseet. Mange godord er uttalt om det storslagne, klassisk pregede museumsanlegget på Vestbanetomten – gedigne materialer og velavveide proporsjoner – på alle måter fremstår bygget som en representativ arkitektonisk ramme omkring landets ubetinget største og viktigste kunstsamling.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tegneserie

Mange kjenner til «Odysseen», men færre har lest den. For noen har veien gått gjennom Donald Duck.

Ny norsk sangbok

Kari Nessa Nordtun (Ap) forbinder Skambankts «Hori­sonten brenner» med et sterkt politisk øyeblikk.

Medier

Journa­lister ble erstattet av KI: – Eierne dreit i kvaliteten