Eiendomsrett

– Vi har alltid brukt vidda

Folk i Karasjok er redde for at andre skal bestemme over en utmark de har benyttet i århundrer. Men hvordan de eventuelt skal styre selv, er ikke klart.

I all tid: Berit Marie Kemi (78) har alltid levd av reindrift, det samme har hennes forfedre. Nå syr kun skaller av reinskinn, og håper reindriften får benytte vidda som før, uansett resultat av rettssaken. I all tid: Berit Marie Kemi (78) har alltid levd av reindrift, det samme har hennes forfedre. Nå syr kun skaller av reinskinn, og håper reindriften får benytte vidda som før, uansett resultat av rettssaken.

Bygdefolket er splittet, og tonen på nettet kan være tøff. Rundt kafébordet sitter fem menn med litt ulike syn på saken. Mange i bygda foretrekker å ikke si sin mening. Folket har sine representanter på begge sider i rettssaken der rettigheter til eget areal nå avgjøres. Rundt om i hjemmene venter man spent på en konklusjon, og hva det vil føre til.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Antisemittisme

Skandale i SVs søster­parti: rystes av jødehat

Arbeidsliv

LO-toppenes forslag til ny pensjons­ordning møter sterk motstand.

Utdanning

Norske elevar gjer det dårlegare på skulen. Lærar Tore Haugstvedt trur ei av årsakene er at mange ikkje får møta motstand.