Tyskland

Kullkamp når nye høyder

Tysklands miljøparti har sviktet klimabevegelsen, sier aktivisten Alma, mens politiet forsøker å få henne ned fra en trehytte i kullgruvebyen Lutzerath.

LUFTIG KULLSTRID: Tyske klimaaktivister forsøker å hindre utvidelsen av en kullgruve ved byen Lutzerath. De siste dagene har politiet startet innsatsen for å fjerne dem. Foto: Michael Probst, AP/NTBLUFTIG KULLSTRID: Tyske klimaaktivister forsøker å hindre utvidelsen av en kullgruve ved byen Lutzerath. De siste dagene har politiet startet innsatsen for å fjerne dem. Foto: Michael Probst, AP/NTB

Tysk politi prøvde i går å kaste ut over tusen klimaaktivister fra landsbyen Lutzerath, vest i Tyskland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran-krigen

Donald Trump har avvist Irans forslag om å åpne Hormuz­stredet og gjenoppta forhand­lin­gene. Privat vurderer han nye angrep etter mellom­valget, ifølge Reuters.

Analyse

Det pågår en stedfor­tre­derkrig i Brasils høy­este­rett.

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.