Kunst

En runde til

Per Barclay gir det gamle pissoaret i Stensparken varmen tilbake.

PULSERER: «Kjærlighetskarusellen» ble urinalet i Stensparken i Oslo kalt da det var et møtested for menn. FOTO: OSLO KOMMUNEPULSERER: «Kjærlighetskarusellen» ble urinalet i Stensparken i Oslo kalt da det var et møtested for menn. FOTO: OSLO KOMMUNE

Per Barclay:

Stensparken, Oslo

I den internasjonale kunsthistorien har ingen toalettfasiliteter vært gjenstand for mer oppmerksomhet enn urinalet Marcel Duchamp snudde på hodet og kalte «Fontaine» i 1917. Men her til lands seiler pissoaret nederst i Stensparken i Oslo opp som en konkurrent. Ikke bare er det omdreiningspunkt for Børre Sæthres prisbelønte utstilling «The Sound of the Atom Splitting», som vises på Kode i Bergen i sommer – det er også ramma for en bemerkelsesverdig lysinstallasjon av Per Barclay.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Inter­rupted Futures

Kunstnernes Hus viser palestinske Shuruq Harbs vakre film om ferskvann og landbruk. Den burde hatt et fyldigere formidlingsopplegg.

Kunst

I Caribou Because You Do

Arnfinn Killingtveits reins­installasjon gir en magisk erfaring.

Kunst

Landets fremste utstil­lings­maskin

Overlyssalen på Kunstnerforbundet spiller rollen som Norges gjeveste gallerirom i Øystein Wyller Oddens utstilling.