Usa

Tvinger sine egne i kne

USAs radikale høyreside spiller høyt for å øke sin makt. Har venstresida noe å lære?

KAOSKONGEN: Republikanske Matt Gaetz (til venstre) fronter opprørsgruppa som har stått i veien for valget av Kevin McCarty som ny leder i Kongressen. Rod Lamkey, CNP/Polaris/NTBKAOSKONGEN: Republikanske Matt Gaetz (til venstre) fronter opprørsgruppa som har stått i veien for valget av Kevin McCarty som ny leder i Kongressen. Rod Lamkey, CNP/Polaris/NTB

To år etter stormingen av kongressen, styrker en liten og ekstremistisk opprørsfraksjon sin politiske makt over den gyngende, amerikanske institusjonen. Denne uka har medlemmer av såkalte Freedom Caucus, en gruppe på rundt 20 ytterliggående Republikanere, stanset utnevnelsen av sin partikollega Kevin McCarty som leder for Representantenes hus.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Taiwan

USA godkjente et re­kord­stort våpensalg til Taiwan. Nå svarer Kinas militære.

Israel og usa

Dagens møte mellom USAs og Israels ledere kalles avgjørende for Gazas framtid. Men Midtøsten-­ekspert Hilde Henriksen Waage tror Netanyahu vil fortsette å «strø sand i maskin­eriet» for Trumps fredsplan.

Reportasje

Han ble født i Oslo, dømt for spionasje i Danmark. Nesten 50 år senere forteller tyske Jörg Meyer om tilvæ­relsen som hemmelig agent – og kjærlig­heten til norsk litteratur.