Usa

Tvinger sine egne i kne

USAs radikale høyreside spiller høyt for å øke sin makt. Har venstresida noe å lære?

KAOSKONGEN: Republikanske Matt Gaetz (til venstre) fronter opprørsgruppa som har stått i veien for valget av Kevin McCarty som ny leder i Kongressen. Rod Lamkey, CNP/Polaris/NTBKAOSKONGEN: Republikanske Matt Gaetz (til venstre) fronter opprørsgruppa som har stått i veien for valget av Kevin McCarty som ny leder i Kongressen. Rod Lamkey, CNP/Polaris/NTB

To år etter stormingen av kongressen, styrker en liten og ekstremistisk opprørsfraksjon sin politiske makt over den gyngende, amerikanske institusjonen. Denne uka har medlemmer av såkalte Freedom Caucus, en gruppe på rundt 20 ytterliggående Republikanere, stanset utnevnelsen av sin partikollega Kevin McCarty som leder for Representantenes hus.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Canada

Trump truer Canada med 100 prosent toll hvis landet inngår et økonomisk part­ner­skap med Kina. Samtidig ønsker flere vestlige ledere å følge i Carneys fotspor.

Analyse

Han er «pos­ter­boy» for depor­ta­sjoner.

Korte drama­se­rier laget for mobil­te­lefon er blitt Kinas nye kultur­eksport til Vesten. I hjemlandet kritiseres de for å spre dårlig moral.