Kritisk til rettsstrid

Barnemillionærer prøver å blokkere flertallets vilje i rettssalen, mener Hege Bae Nyholt i Rødt. Neste år blir det bittert rettsoppgjør om kommersielle barnehager.

KRITISK TIL RETTSLIGGJØRING: Hege Bae Nyholt, leder av utdanningskomiteen på Stortinget (R) mener kommersielle barnehagekjeder prøver å bruke rettsvesenet til å hindre at politikerne strammer inn på profitt i offentlige velferdstjenester. Foto: Hanne Marie Lenth SolbøKRITISK TIL RETTSLIGGJØRING: Hege Bae Nyholt, leder av utdanningskomiteen på Stortinget (R) mener kommersielle barnehagekjeder prøver å bruke rettsvesenet til å hindre at politikerne strammer inn på profitt i offentlige velferdstjenester. Foto: Hanne Marie Lenth Solbø

– De kommersielle barnehagekjedene vil ha tilgang til samme pengestrøm som de kommunale barnehagene, men slippe forpliktelsene som følger med, sier Hege Bae Nyholt, stortingsrepresentant for Rødt og leder av utdanningskomiteen på Stortinget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Jusspro­fessor Mads Andenæs mener den nylig frigitte Nav-rapporten viser at staten ikke er til å stole på.

Rød ungdom

Han ble kastet som leder. Nå svarer han om volds­hu­moren: – Bommet helt

Natur

Nye regler kan gi dyre bøter til turister på Svalbard som vil se isbjørn på kloss hold. Det er forskjells­be­hand­ling, mener reise­livs­sjef Ronny Brunvoll.