Japan

Japan væpner seg

Grunnloven sier at Japan skal være pasifistisk, men nå lanserer fredsnasjonen et av verdens største militærbudsjett.

Ønsker sterkere forsvar: Statsminister Fumio Kishida får salutt om bord på et japansk militærskip 6. november. Foto: JIJI Press, AFP/NTBØnsker sterkere forsvar: Statsminister Fumio Kishida får salutt om bord på et japansk militærskip 6. november. Foto: JIJI Press, AFP/NTB

Munker ved Kiyomizu-tempelet i Kyoto kunngjorde tidligere denne uka at årets ord i Japan er sein , som betyr kamp eller krig. For landet med sjøgrenser mot Russland, Kina og Nord-Korea har 2022 vært et år med Japans rolle som militærmakt øverst på agendaen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen

Houthiene kjemper for å frigjøre Jemen fra Saudi-Arabia, sier Houthi-topp Mohammed al-Bukheiti.

Kina og usa

Hvorfor kjøper ikke Kina den ameri­kanske dommedags­fortellingen om KI? – Kineserne har allerede innført strenge regu­le­ringer av sin egen KI-industri, sier Kina-forsker.

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.