Støy på landet

MERKER STRØMKRISA: Det er en helt vanlig novembermandag i Birkeland i Birkenes kommune, der Gyro Heia er ordfører fra Senterpartiet. Aanesland treindustris fabrikkbygg til høyre i bildet er en del av næringslivet i kommunen, som merker at strømprisene er blant de høyeste i landet. MERKER STRØMKRISA: Det er en helt vanlig novembermandag i Birkeland i Birkenes kommune, der Gyro Heia er ordfører fra Senterpartiet. Aanesland treindustris fabrikkbygg til høyre i bildet er en del av næringslivet i kommunen, som merker at strømprisene er blant de høyeste i landet.

Å bo nærmere alt, å ha mindre reisetid til jobb. Det kan være en av fordelene med å bo i distriktet, men slik er det ikke for Birkenes-ordfører Gyro Heia fra Senterpartiet. Fra kommunesenteret i Birkeland og hjem til gården Vestre Haukom er det rundt 50 minutters kjøring. Veien er smal og svingete. Sikten er begrenset, og denne mandagsettermiddagen snør det mer og mer. Ikke at dét vipper ordføreren av pinnen. Gyro Heia kjører som om veien hjem fra jobb var et skogsrally der hun kjempet om seieren.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Dokument

Frigjøringen av norge

Ni år gammel gjemte Johannes Nilsen seg for nazistene i en hule på Sørøya i Finnmark. Han skulle bare være der en uke eller to.

Kunst

Karl Ove Knausgård ser nærmere på Celia Pauls malerier.

Akademisk frihet

Et pennestrøk fra Trump knuser hjerne­fors­ker Haroon Popal drømme­kar­riere.