Adopsjon

Åpner historisk gransking

Sør-Korea skal for første gang granske hva som har skjedd med barn som er adoptert til blant annet Norge. Uma Feed Tjelta er en av dem som vil se mappa si.

MAPPEBARN: Uma Feed Tjelta søker om innsyn i mappa si hos det sørkoreanske folkeregisteret. MAPPEBARN: Uma Feed Tjelta søker om innsyn i mappa si hos det sørkoreanske folkeregisteret.

Tirsdag ble det kjent at Sør-Koreas forsonings- og sannhetskommisjon (TRC) skal granske sakene til 34 personer som er blitt adoptert til blant annet Norge, Danmark og Nederland fra 1960-tallet til begynnelsen av 1990-tallet. Det er om lag 20.000 utenlandsadopterte i Norge, der de fleste er fra Sør-Korea.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Skole

Maja Lunde: – Som om elevene skulle fått en bolle med sjokolade foran seg

Ungdom

Ung.no får flere spørsmål om det kan bli krig i Norge. Max, Nils og Jonas får nyheter på Tiktok, men prøver å være kilde­kri­tiske.

Reportasje

Michael Hvitstein (21) fra ­Sande­fjord var ikke særlig motivert da han troppet opp på sesjon. I dag er han stolt over å delta i forsvaret av Norge.