Økonomi

Bønnfaller Norges Bank om å senke renta

Neste torsdag kommer ny rentebeslutning fra Norges Bank. LO-økonom Roger Bjørnstad håper de senker renta denne gangen, stikk i strid med forventningene.

For høyt: Norges Bank sin styringsrente har gått til værs det siste året. Roger Bjørnstad i LO mener den skaper trøbbel både for statsbudsjettet og lønnsforhandlingene. FOTO: Christopher OlssønFor høyt: Norges Bank sin styringsrente har gått til værs det siste året. Roger Bjørnstad i LO mener den skaper trøbbel både for statsbudsjettet og lønnsforhandlingene. FOTO: Christopher Olssøn

– Rentepolitikken har satt både lønnsdannelsen og statsbudsjettet i en vanskelig situasjon. Det har forsterket de sosiale problemene og kjøpekraftnedgangen, sier Roger Bjørnstad, sjeføkonom i LO .

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

68 datasen­ter­ak­tører venter på kraft til nye prosjekter i Norge. De største planlagte prosjek­tene er uten­landsk­eide og skal forsyne tekgi­ganter.

Bolig

I Oslo og Bergen er boligkøen av studenter endeløs, mens den andre steder i landet så vidt krever oppmerk­somhet.

Trossamfunn

Etter Berlin-terroren har flere bedt om at religiøse ledere kommer på banen i kampen mot homofobi. Vi jobber konti­nu­erlig for mangfold, forteller imam Faruk Terzic.