Våpen

Selger mer våpen

Trass vansker i forsyningskjeden fortsetter våpensalget globalt å øke. Amerikanske produsenter står for halvparten av salget.

F-35: Våpensalget gikk så det suste i fjor også, trass vansker på grunn av pandemi og sanksjoner. Her Lockheed Martins kampfly F-35 på våpenmesse i Polen i september. FOTO: JAKUB PORZYCKI, ANDALOU AGENCY/ABACAPRESS/NTBF-35: Våpensalget gikk så det suste i fjor også, trass vansker på grunn av pandemi og sanksjoner. Her Lockheed Martins kampfly F-35 på våpenmesse i Polen i september. FOTO: JAKUB PORZYCKI, ANDALOU AGENCY/ABACAPRESS/NTB

Det svenske fredsforskningsinstituttet Sipri lanserte i går en rapport om utviklingen i det internasjonale våpensalget. Hovedfunnet er at salget økte med 1,9 prosent i realverdi i 2021 i forhold til i 2020. Dette trass i problemer i forsyningskjeder forårsaket av koronapandemien og sanksjoner som følge av Russlands invasjon i Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Femda­gersuke, betting­forbud og demo­kra­tiets overle­velse står på spill ved søndagens valg i Brasil.

Kunstig intelligens

Etter et møte med USAs KI-topper tirsdag avviste Donald Trump både forslaget om brems i utvik­lingen og samarbeid om sikkerhet med Kina.

Analyse

Tidligere fiender samler seg mot Etiopias stats­mi­nister Abiy Ahmed. Eksperter frykter en regional storkrig.