Arbeidsliv

Girer opp ryddejobb

I løpet av 2023 vil det bli lettere å leve av å være drosjesjåfør. I hvert fall hvis regjeringen gjør som Stortinget ber dem om.

KØ: Da Klassekampen møtte drosjesjåfør Dahir Abdhullahi i fjor, fortalte han at pandemien og taxireformen førte til at han tjente mindre, jobbet lenger og satt mer i drosjekø. Foto: Siv DolmenKØ: Da Klassekampen møtte drosjesjåfør Dahir Abdhullahi i fjor, fortalte han at pandemien og taxireformen førte til at han tjente mindre, jobbet lenger og satt mer i drosjekø. Foto: Siv Dolmen

Drosjesjåfør Dahir Abdhullahi ønsket seg en reversering av taxireformen, da Klassekampen møtte han på seinsommeren 2021. Nå ser det ut til at ønsket hans kan gå i oppfyllelse, i hvert fall deler av det.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Etter en måned med streik, lockout og tapte oljeinn­tekter legger partene ned våpnene. Nå blir det frivillig lønns­nemndv, som trolig gir fagfor­eningen den samme avtalen de streiket mot.

Samferdsel

Nord-Norgebanen er utredet åtte ganger og behandlet i Stortinget minst 17 ganger. Men lokale røster har i liten grad kommet fram, viser ny studie.

Arbeidsliv

Den pågående streiken og lockouten i olje­bran­sjen koster en halv milliard i uka. Konflikten kan bli svært vanskelig å løse, mener Styrke.