Budsjett

SV sikrar veg og bane frå Bergen til Voss

Igjen sikrar SV framhald i arbeidet med veg og bane mellom Bergen og Voss. Då kan spaden stå i jorda i 2024.

IKKJE DEN STRAKASTE VEG: Vegen mellom Bergen og Voss er rasutsett, og NRK kåra han til Noregs verste veg i 2018. Her frå eit ras ved Hyvingstunnelen i 2016. Paul S. Amundsen, NTBIKKJE DEN STRAKASTE VEG: Vegen mellom Bergen og Voss er rasutsett, og NRK kåra han til Noregs verste veg i 2018. Her frå eit ras ved Hyvingstunnelen i 2016. Paul S. Amundsen, NTB

Den etterlengta utbetringa av veg og jarnbane mellom Bergen og Voss skal både sikre tryggare bilveg og kjappare togreiser. Alt var klart til å setje spaden i jorda i 2024 – fram til regjeringa i byrjinga av oktober la fram sitt framlegg til statsbudsjett.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Drivstoff

Folk i Finnmark må vente på trygda før dei har råd til å reise til sjukehus, seier Pasient­fokus-leiar Irene Ojala. Ho krev at drivstoff­av­gif­tene blir kutta.

Eu

Ja-sida tror EU vil straffe Norge og Island, etter at islen­din­gene stemte nei om å gjenoppta forhand­lin­gene om medlemskap. EU-lobbyist Audun Lysbakken mener de kan ta det helt med ro.

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.