Analyse

Ber USA gå i seg selv

I rivaliseringen mellom Kina og USA har Beijing blitt fremste forsvarer for globalisering.

KONKURRENTER: Presidentene Xi Jinping og Joe Biden på G20-møtet i Bali. USA har lagt press på allierte for ikke å involvere seg med Kinas industri. Foto: ALEX BRANDON, AP/NTB.KONKURRENTER: Presidentene Xi Jinping og Joe Biden på G20-møtet i Bali. USA har lagt press på allierte for ikke å involvere seg med Kinas industri. Foto: ALEX BRANDON, AP/NTB.

«Ansvaret for den rådende situasjonen mellom Kina og USA ligger i Washington fordi USA har gjort feilaktige strategiske vurderinger».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

I Oslo ble repre­sen­tanter fra Ukraina, Europa og USA enige om å foreslå en ny europeisk sikkerhets­arkitektur for Russland. Zachary Paikin tviler på at europeerne ønsker konse­kven­sene.

Intervju

Kongress­re­pre­sentant Paulo Teixeira bidro til at Jair Bolsonaro ble dømt for forsøk på statskupp. Han tror fortsatt sønnen kan beseires i andre valgrunde.

Israel

Bosetter­volden er et resultat av villet politikk, sier militær­sosiolog