Iran

Brutalt for Irans kvinner

Kvinner som slåss mot regimet i Iran møtes med grov vold, også voldtekt.

Flammer: En kvinne står foran brennende bildekk under en demonstrasjon i Sanandaj i Iran. Rundt 14.000 mennesker har så langt blitt arrestert siden demonstrasjonene startet i høst, melder FN. Foto: Salampix/ABACA/NTBFlammer: En kvinne står foran brennende bildekk under en demonstrasjon i Sanandaj i Iran. Rundt 14.000 mennesker har så langt blitt arrestert siden demonstrasjonene startet i høst, melder FN. Foto: Salampix/ABACA/NTB

Unge kvinner og menn har gått i spissen for de store protestene mot regimet i Iran i høst. Protestene startet etter at iransk-kurdiske Masha Jina Amini (22) døde i moralpolitiets varetekt 16. september.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Analyse

«Uso­li­da­risk, uaksep­tabelt og opport­u­nis­tisk».

Vestbredden

Israel gjør alvor av boset­tings­planen som vil dele Vest­bred­den i to. Britenes nye utenriks­mi­nister varsler «omfat­tende tiltak».