Ruben Östlund refses for festi­val­del­ta­kelse

TELEGRAM

I 35 lange år fantes det ikke en eneste kommersiell kino i Saudi-Arabia. Forbudet ble opphevet i 2017, og i fjor fikk landet sin første internasjonale filmfestival. At Red Sea film festival nå har havnet i skuddlinja, skyldes ikke landets autoritære og erkekonservative myndigheter, men omverdenen – som anklager Saudi-Arabia for å bruke festivalen til «kulturvasking».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Haugerud stryke­or­kester har mistet store deler av støtta. Oslos billigste orkester kan bli lagt ned.

Ideer

Gabriel Rockhills refs av Adorno og Hork­heimer bidrar bare til å misten­ke­lig­gjøre kapitalisme­kritikken, mener Arild Linneberg.

Kulturtirsdag

Dersom Finn Graff hadde vokst opp i en digital tid, ville han ha vært en verdens­stjerne. I vår feirer insti­tu­sjo­nene tegnerens vovede satire.