Egypt

Håp i havet

Egypt dyrker mangrovetrær i havet for å bremse klimaendringene. Samtidig fjernes store grøntområder i byene for å bygge motorveier.

SÅR ET FRØ: Ragab Mustafa (65) gjør seg klar til å avslutte årets dyrkesesong av mangrovetrær i al-Qusair. Han håper det internasjonale samfunnet vil finansiere planting av mangroveskog i Egypt. SÅR ET FRØ: Ragab Mustafa (65) gjør seg klar til å avslutte årets dyrkesesong av mangrovetrær i al-Qusair. Han håper det internasjonale samfunnet vil finansiere planting av mangroveskog i Egypt.

65 år gamle Ragab Mustafa vasser ut i vannet med oppbrettede buksebein. Rundt ham skyter grønne mangrovetrær opp av saltvannet. Trærne strekker seg enkelte steder nesten en kilometer ut i havet. Mustafa gjør seg klar til å dyrke nye trær fra siste rest av årets innhøstede frukter. Han er på et viktig oppdrag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.