Arbeidsliv

Eiere har tatt ut 11 mrd.

I perioden 2014 til 2020 har eiere av private barnehager hentet ut store verdier:

UTÅLMODIG: Tomas Rossland Hansen håper streiken vinner fram snart, så han og kollegene kan gå tilbake til å jobbe med barna på Nonneseter Kloster Idrettsbarnehage på Grønland i Oslo. Aleksandra Hanna PestkaUTÅLMODIG: Tomas Rossland Hansen håper streiken vinner fram snart, så han og kollegene kan gå tilbake til å jobbe med barna på Nonneseter Kloster Idrettsbarnehage på Grønland i Oslo. Aleksandra Hanna Pestka

I to uker har ansatte i private barnehager vært i streik. I dag trappes streiken ytterligere opp, og i alt 2400 er i streik. Kjernestriden er pensjon. De ansattes organisasjoner krever bedre pensjonsvilkår og overgang til privat avtalefestet pensjon (AFP). Arbeidsgiverne i Private barnehagers landsforbund har uttalt at det å innfri kravene vil ha «katastrofale konsekvenser» for mange barnehager, og at det ville vært «uansvarlig».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

De høyest lønnede hover inn på bonus­ord­ninger – nå vil LO trekke i bremsen

Iran-krigen

Flere eksil­ira­nere nektet å møte Masud Ghara­hk­hani denne uka. Mahmood Amiry-Moghaddam ber stortings­pre­si­denten bidra til samling.

Velferd

Det borgerlige flertallet i Bærum vedtok å kutte 400 millioner kroner, men endte med et overskudd på 907 millioner. Det provoserer Helene Straith, mor til Clara (5).