Arbeidsliv

Eiere har tatt ut 11 mrd.

I perioden 2014 til 2020 har eiere av private barnehager hentet ut store verdier:

UTÅLMODIG: Tomas Rossland Hansen håper streiken vinner fram snart, så han og kollegene kan gå tilbake til å jobbe med barna på Nonneseter Kloster Idrettsbarnehage på Grønland i Oslo. Aleksandra Hanna PestkaUTÅLMODIG: Tomas Rossland Hansen håper streiken vinner fram snart, så han og kollegene kan gå tilbake til å jobbe med barna på Nonneseter Kloster Idrettsbarnehage på Grønland i Oslo. Aleksandra Hanna Pestka

I to uker har ansatte i private barnehager vært i streik. I dag trappes streiken ytterligere opp, og i alt 2400 er i streik. Kjernestriden er pensjon. De ansattes organisasjoner krever bedre pensjonsvilkår og overgang til privat avtalefestet pensjon (AFP). Arbeidsgiverne i Private barnehagers landsforbund har uttalt at det å innfri kravene vil ha «katastrofale konsekvenser» for mange barnehager, og at det ville vært «uansvarlig».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

Klimaet vil ikke reddes på et FN-møte, sier bokak­tu­elle Bård Lahn. Han mener klima­de­batten må bli mer politisk og mindre natur­vi­ten­ska­pelig.

Reportasje

Etter 38 år i arbeids­livet, 31 av dem i full stilling, får Lise Berg (62) så lav uføretrygd at hun sliter med å forsørge seg selv.

Nasjonale minoriteter

62 norske romer ble drept i nazistenes utryd­del­ses­leirer. Det skulle gå 80 år før de fikk sitt eget minnes­merke. I går ble det avduket av kong Harald.