Bøker

Tilbake til Afghanistan

20 år etter at hun skrev «Bokhandleren i Kabul», har Åsne Seierstad besøkt det krigsherjede landet på nytt:

NÆRT: I sin nye bok «Afghanerne» kommer Åsne Seierstad tett på krigserfaringene til en Taliban-soldat. – Det er skrevet mye om Taliban som gruppe, men langt mindre om enkeltindividene som utgjør bevegelsen, sier hun. Christopher OlssonNÆRT: I sin nye bok «Afghanerne» kommer Åsne Seierstad tett på krigserfaringene til en Taliban-soldat. – Det er skrevet mye om Taliban som gruppe, men langt mindre om enkeltindividene som utgjør bevegelsen, sier hun. Christopher Olsson

Søndag 15. august 2021 rykker Taliban-soldater inn i den afghanske hovedstaden Kabul. Da er det gått nesten nøyaktig 20 år siden det forrige Taliban-regimet ble styrtet under den USA-ledede invasjonen i 2001.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Rapport fra en by i opprør.

Bøker

Utdanning skulle være inngangs­bil­letten til øvre middel­klasse. En hel generasjon endte likevel opp i service­bran­sjen, sier bokak­tu­elle Noam Scheiber.

Ideer

For 100 år siden ga A.A. Milne og E.H Shepard liv til verdens mest kjente fiktive bjørn. Hva er det med Ole Brumm som gjør han så tidløs?