Stipend

Stans i nye statssti­pender

Statsstipender har gitt rom for originalitet og trygghet til fordypning, men for tredje år utnevnes ingen nye:

TRADISJONSBÆRER: – Statsstipendet har lagt et økonomisk grunnlag for at jeg har kunnet videreføre folkemusikktradisjonene, sier Hallvard T. Bjørgum. Christopher OlssønTRADISJONSBÆRER: – Statsstipendet har lagt et økonomisk grunnlag for at jeg har kunnet videreføre folkemusikktradisjonene, sier Hallvard T. Bjørgum. Christopher Olssøn

Hva har Henrik Ibsen, menneskerettsaktivist Kim Friele, journalist Erling Borgen og musiker Mari Boine til felles? De har alle mottatt statsstipend for sitt arbeid med kunst, kultur eller forskning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ytringsfrihet

Styret i Fritt Ord slår tilbake mot kritikken. Stiftelsen skal være som den har vært, slår de fast.

Medier

Nyhets­by­rået NTB lemper på krava overfor skribenter som deler skjerm­dum­per – men vil ikke gå med på at de har gjort feil.

På tampen

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metode­fri­he­ten». Men er det noen som benytter seg av den?