Stipend

Stans i nye statssti­pender

Statsstipender har gitt rom for originalitet og trygghet til fordypning, men for tredje år utnevnes ingen nye:

TRADISJONSBÆRER: – Statsstipendet har lagt et økonomisk grunnlag for at jeg har kunnet videreføre folkemusikktradisjonene, sier Hallvard T. Bjørgum. Christopher OlssønTRADISJONSBÆRER: – Statsstipendet har lagt et økonomisk grunnlag for at jeg har kunnet videreføre folkemusikktradisjonene, sier Hallvard T. Bjørgum. Christopher Olssøn

Hva har Henrik Ibsen, menneskerettsaktivist Kim Friele, journalist Erling Borgen og musiker Mari Boine til felles? De har alle mottatt statsstipend for sitt arbeid med kunst, kultur eller forskning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Det finnes allerede fire ulike overset­telser av «Storm­ful­le høyder» på markedet. Nå utgir Pangolin forlag enda en – fra 1973.

Bøker

Forfatter Cecilie Winger og redaktøren hennes ble nesten lurt da hun fikk tilbud om en «eks­klu­siv» plass i en lesesirkel.

Bøker

Helene Guåker ante ugler i mosen da en ukjent amerikaner tilbød henne tusenvis av nye lesere