Russland

Vil ikke senke jernteppet

Innbyggere og politikere i Sør-Varanger vil holde grensa til Russland åpen:

ÅPENT: Mens Finland har stengt sin grense til Russland, mener Sør-Varangers ordfører Lena Bergeng (Ap) at det er riktig å holde den norske grensa åpen. Storskog i Sør-Varanger er nå en av få mulige grensepasseringer inn i Schengen. FOTO: TERJE BENDIKSBY, NTB Terje BendiksbyÅPENT: Mens Finland har stengt sin grense til Russland, mener Sør-Varangers ordfører Lena Bergeng (Ap) at det er riktig å holde den norske grensa åpen. Storskog i Sør-Varanger er nå en av få mulige grensepasseringer inn i Schengen. FOTO: TERJE BENDIKSBY, NTB Terje Bendiksby

Finland har nå lukket sin grense mot sitt store naboland i øst. Russere som prøver å komme til Vesten, møter fullbookede fly, og flere ser dermed en mulighet via Murmansk og inn i Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Eu

EU-av­stem­ningen på Island kan gi den norske ja-sida vind i seilene. Men roingen under fotball-VM gjorde nordmenn mer motstands­dyk­tige mot EU, tror Sps Geir Pollestad.

Ministernes mester

I sin iver etter å styrke forholdet til europeiske allierte har forsvars­mi­nister Tore O. Sandvik mistet dagens militære beredskap av syne, mener tidligere gene­ral­løytnant Robert Mood.

22. juli

Yasir Mohamed (21) og Sigrid Solberg Pedersen (18) mener skolene må ta et større ansvar for å snakke med ungdommer om 22. juli.