Analyse

Storpolitikk langs Silkeveien

Eurasias egne internasjonale interesser står på agendaen i Samarkand i dag.

SITT EGET SENTRUM: Shanghai Cooperation Organisation har hovedkvarter i Beijing, men møtes i dag i symboltunge Samarkand i Usbekistan. Medlemsstatene skal diskutere økonomisk vekst og politisk stabilitet i dagens internasjonale situasjon. Eurasia skal skinne – som her på Registan-plassen i Samarkand; et bilde betimelig sluppet av usbekiske myndigheter i går. 8 © FOTO: EPA/FOREIGN MINISTRY OF UZBEKISTAN/NTB FOREIGN MINISTRY OF UZBEKISTAN/HANDOUT HANDOUTSITT EGET SENTRUM: Shanghai Cooperation Organisation har hovedkvarter i Beijing, men møtes i dag i symboltunge Samarkand i Usbekistan. Medlemsstatene skal diskutere økonomisk vekst og politisk stabilitet i dagens internasjonale situasjon. Eurasia skal skinne – som her på Registan-plassen i Samarkand; et bilde betimelig sluppet av usbekiske myndigheter i går. 8 © FOTO: EPA/FOREIGN MINISTRY OF UZBEKISTAN/NTB FOREIGN MINISTRY OF UZBEKISTAN/HANDOUT HANDOUT

Lederne i Shanghai Cooperation Organisation (SCO) møtes i dag fysisk for første gang siden toppmøtet i juni 2019, før koronapandemien. De møtes i Samarkand i Usbekistan, den legendariske byen som ligger på den gamle Silkeveien mellom Kina og Europa, og som landene ønsker å gjenopprette.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Handel

Etter intensive forhand­linger har EU fått gjen­nom­slag i et krav om å halvere importen av kinesiske hybrid­biler. Eksperter kaller det en stor innrøm­melse fra Beijing sin side.

Usa

USAs venstre­side­håp fikk huset raidet av FBI

Icc

Når Europa åpner for dialog om sanksjo­nene mot ICC, skaper det et inntrykk av at domstolen bare kan kastes under bussen, advarer jusspro­fessor Sergey Vasiliev.