Natur

Tar dverggåsa under vingene

Kun tre dverggåsunger har overlevd de to siste årene:

GASSER PÅ: I Norge er dverggåsa kritisk truet. Regjeringen starter nå et arbeid for å forsøke å få bestanden opp igjen. FOTO: INGAR ØIEN, BIRDLIFE NORGE GASSER PÅ: I Norge er dverggåsa kritisk truet. Regjeringen starter nå et arbeid for å forsøke å få bestanden opp igjen. FOTO: INGAR ØIEN, BIRDLIFE NORGE

Nærmest døgnet rundt følger forskere og andre fugleinteresserte aktiviteten på Valdakmyra i Porsanger. Her skal dverggåsa lande etter å ha hekket på Finnmarksvidda. Hvor mange unger som har overlevd og kan fly sørover med foreldrene, kan være avgjørende for hele bestanden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kommunemåling

Frp og Høyre får til sammen 47,9 prosent på menings­må­lingen for kommune­valget. Makta skal brukes til å fjerne eien­doms­skatten, forteller Frp-topp i Birkenes.

Barnevern

Da politiet gransket straffe­his­to­rikken til ansatte i barne­verns­sel­skapet Bevisstung, fant de flere alvorlige lovbrudd som ikke ble fanget opp av politi­at­tes­tene.

Meiningsmåling

Frp går inn i hausten med si beste måling nokon sinne. Høgre har aldri vore så upopulære som no.