Næring

Hydro har krav på 18 mrd.

Norsk Hydro er de eneste som har rett på CO2-kompensasjon i ny ordning:

GÅR SÅ DET GRINER: Industriselskapet Norsk Hydro går så bra at aksjonærene kunne ta ut milliardutbytte i fjor. Likevel kan konsersjef Hilde Merete Aasheim få en god slump statsstøtte i fanget. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieGÅR SÅ DET GRINER: Industriselskapet Norsk Hydro går så bra at aksjonærene kunne ta ut milliardutbytte i fjor. Likevel kan konsersjef Hilde Merete Aasheim få en god slump statsstøtte i fanget. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

Mens store deler av norsk næringsliv sliter i strømpriskrisa, går ting så det griner for industriselskapet Norsk Hydro. I 2021 gikk selskapet med 28 milliarder i overskudd, og det betalte ut 11 milliarder i utbytte til aksjonærene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Lønns­ge­neral: Lønna skal opp i 2026

Forsvar

Norge har de siste årene gitt USA «uhindret tilgang» til økt militært nærvær i Norge. Stats­sek­retær Andreas Motzfeldt Kravik (Ap) står fast på at det var en god idé.

Olje

Equinor og Aker BP skal vera ueinige om Wisting-­ut­byg­ginga. – Equinor er veldig ivrige på å bygga i Asia, seier konsern­til­litsvald i Aker ASA Ståle Johansen.