DebattBistand

Å sende penger og kreve gjeld samtidig

LA DEM SPISE GJELD? Srilankere i kø for å kjøpe parafin i Colombo i mai i år. FOTO: ISHARA S. KODIKARA/AFP/NTB ISHARA S. KODIKARALA DEM SPISE GJELD? Srilankere i kø for å kjøpe parafin i Colombo i mai i år. FOTO: ISHARA S. KODIKARA/AFP/NTB ISHARA S. KODIKARA

Utenriksminister Anniken Huitfeldt uttrykte tidlig i måneden sin bekymring for mat-og ernæringskrisen på Sri Lanka. For å møte de akutte behovene skal Norge gi 13 millioner. I pressemeldingen står det at FN frykter en fullskala humanitær krise «som følge av feilslåtte avlinger og den økonomiske og politiske krisen i landet». Det utelates at statens gjeldsproblemer bidrar til matkrisen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Språk

Kate­go­ri­sering og fremmed­gjøring

Takk til Maria Tryti Vennerød for den helt nydelige teksten «Draumen om ei verd utan tvil» i Klassekampen 1. juli. Dette er tanker som verden trenger mer av nå. Hva skjer med oss når alt skal optimaliseres og kategoriseres? Vi lever i en tid der alt skal presses inn i finere inndelinger og spesialiseringer. Vi liker å tro vi gjør det for å forstå og skape mening, men kanskje denne higen etter å kategorisere, gjør oss mer fremmedgjort ovenfor det iboende menneskelige i oss? Når noe må navngis korrekt før det kan bli anerkjent, mister vi evnen til å være åpne og se det som ikke passer inn i kategorien. Vi forholder oss ikke lenger til virkeligheten og avgrenser oss.

Fotball-vm

Hysteri!

Kjære VM-hysterant, stopp opp og se deg i speilet. Idrettsglede, ja vel, men dette er nasjonalistisk hysteri. Toppidrett har alltid flere tapere enn vinnere. Vulgær kapitalisme har inntatt arenaen. Haaland tjener en million daglig. Gamle vikingsymboler trekkes fram, slik Quisling gjorde, og dagens høyreekstreme gjør. Kall meg en forræder, men jeg ønsket at Elfenbenskysten vant. De har flomkatastrofe og mer urett i hjemlandet.

Eldreomsorg

Omsorg­bolig eller sykehjem?

Omsorgsbolig eller sykehjem? Astrid Hauge Rambøl skriver om dette spørsmålet 29. juni. Jeg synes hun forenkler saken for mye. Plassen tillater bare å peke på noen få forhold. Eksempelet fra en spredtbygd kommune er ikke så typisk. De fleste i innbyggere i landet bor ikke «langt inne i en fjordarm». Det er ikke sikkert samme virkemidler nødvendigvis virker på samme måte i utkant og mer tettbygde strøk.