Ytringsfrihet

Går til kamp for det frie ord

Forfatterforeningen frykter angrepet mot Salman Rushdie skal føre til mer selvsensur blant kunstnere:

ANGREPET: I 1989 ble det utstedt en fatwa om en henrettelse av Salman Rushdie på grunn av boka hans «Sataniske vers». Fredag ble han overfalt og knivstukket under et arrangement i New York. FOTO: JOEL SAGET, AFP/NTB JOEL SAGETANGREPET: I 1989 ble det utstedt en fatwa om en henrettelse av Salman Rushdie på grunn av boka hans «Sataniske vers». Fredag ble han overfalt og knivstukket under et arrangement i New York. FOTO: JOEL SAGET, AFP/NTB JOEL SAGET

– Nå må vi slåss for ytringsfriheten som en universell rettighet, sier forfatter Thorvald Steen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Kommentar

Vestfossen Kunst­la­bo­ra­to­rium gjør alvor av kultur­livets moteord.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.