Ukraina

Held fast ved våpenstøtte

Utanriksminister Anniken Huitfeldt meiner Ukraina driv forsvarleg krigføring:

KLAR TALE: Ifølgje utanriks­minister Anniken Huitfeldt (Ap) hadde det ikkje vore mogleg for Ukraina å yte slik motstand utan vestlege våpenleveransar. Her er ho på båten ut til Utøya laurdag. Eline BenjaminsenKLAR TALE: Ifølgje utanriks­minister Anniken Huitfeldt (Ap) hadde det ikkje vore mogleg for Ukraina å yte slik motstand utan vestlege våpenleveransar. Her er ho på båten ut til Utøya laurdag. Eline Benjaminsen

Førre veke kom Amnesty med ein rapport som var sterkt kritisk til ukrainsk krigføring. Det står mellom anna at den ukrainske hæren ikkje har gjort nok for å beskytte sivile.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene