I dag

Ekorn

I dag kjørte jeg på et ekorn. Jeg blei helt satt ut, har aldri kjørt på et dyr før, unntatt mark og snegler, kanskje også noen froskeunger. Men det er annerledes med ekorn, et dyr med pels og som ammer ungene sine, akkurat som homo sapiens. Jeg felte noen tårer der jeg satt og hørte på Radka som sang «The moon is a harsh mistress». Jeg elsker den låta, men det blir nok ei stund til jeg hører på den igjen, det kommer bare til å minne meg om ekornet. Hvorfor kunne det ikke være en av sangene til Sven Ingvars?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

Religiøse sionister som vil gjenreise det jødiske tempelet i Jerusalem, får stadig mer innfly­telse i den israelske offent­lig­heten.

Sykefravær

Helse­mi­nister Jan Christian Vestre (Ap) mener deler av venstre­sida kvier seg for å ta grep mot høyt sykefravær – og dermed lar høyresida vinne debatten.

Homo politicus

Spontane masse­mønst­ringer forsterker det store vi-et. Men hvor dypt stikker enga­sje­mentet?