Forsvaret

Gigantisk prosjekt forsinket

Forsvaret bruker millioner på konsulenter til IT-prosjekt

Tillitsvalgte frykter privatisering

KRITISK: Stina Hassel, leder i fagforeningen NTL Forsvar, frykter Forsvaret i for stor grad gjør seg avhengig av private selskaper for IT-tjenester. Eline BenjaminsenKRITISK: Stina Hassel, leder i fagforeningen NTL Forsvar, frykter Forsvaret i for stor grad gjør seg avhengig av private selskaper for IT-tjenester. Eline Benjaminsen

Det hele handler om «Mast»: forsvarssektorens siste digitaliseringsframstøt. Navnet står for «militær anvendelse av skytjenester». Forsvarsmateriell, som driver programmet, oppgir at Mast «inkluderer IKT-plattformer for alle relevante formål i Forsvaret».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

Ines Severino kjøler seg ned i havet, men både hun og klima­fors­ker frykter følgene av varmen

Reportasje

Sarpsborg har gått fra å være Ap-bastion til Høyre-kommune, og nå virker det som vinden snur igjen. Lærer Paola López tror sarpingene har mistet trua på politikken.

Gaza-krigen

Regje­ringen ser an frihan­dels­av­talen med Israel. Den har også betydning for Norges handel med Palestina, ifølge stats­sek­retær Tomas Norvoll.