Tunisia

Roper diktator-varsko

Sivilsamfunnet tror den nye grunnloven i Tunisia vil gi presidenten for mye makt:

NEI TIL PRESIDENTEN: Demonstranter roper slagord mot sittende president Kais Saied i juni i år. Selv om opposisjonen er stor, er den også splittet, og det er ventet at Saied etter i dag får enda mer makt over land og styre. FOTO: FETHI BELAID, AFP/NTB FETHI BELAIDNEI TIL PRESIDENTEN: Demonstranter roper slagord mot sittende president Kais Saied i juni i år. Selv om opposisjonen er stor, er den også splittet, og det er ventet at Saied etter i dag får enda mer makt over land og styre. FOTO: FETHI BELAID, AFP/NTB FETHI BELAID

På årsdagen etter at president Kais Saied sparket regjeringen og oppløste parlamentet skal tunisierne i dag stemme over ny grunnlov. Hvis den vedtas, vil Saied få nærmest ubegrenset makt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Icc

Det er fins ikke bevis­grunnlag for å avskjedige ICCs Karim Khan, ifølge en enstemmig dommertrio. Norge konklu­derte annerledes.

Intervju

Norge bør etter­fors­ke israelere på norsk jord, mener FN-leder

Analyse

Troy Jackson overtar kandi­da­turet til skandale­ram­mede Graham Platner. Nå må den progres­sive tømmer­hog­geren bevise at han kan samle den samme folkelige støtta.