Essay

En date, koste hva det koste vil

Andrea Arnolds kvinner er kjappe i replikken – og fryktløse i møte med de sosiale normene de lever under.

GJENGSLAGSMÅL: Familien på fem gir et samstemt signal til nabokvinnen etter at hun har utfordret alenemoren Zoe (Natalie Press) til holmgang på plenen. Fra «Wasp» (2003). ALLE FOTO: MUBI GJENGSLAGSMÅL: Familien på fem gir et samstemt signal til nabokvinnen etter at hun har utfordret alenemoren Zoe (Natalie Press) til holmgang på plenen. Fra «Wasp» (2003). ALLE FOTO: MUBI

«Det er noen mandager helt i slutten av november eller i begynnelsen av desember da man, særlig når man er singel, har følelsen av å befinne seg i dødens forgård.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.