Reisebrev

Å flytte fjell

ANKOMST: På kaia i Vevring møtte lokale aktivister Svanhild med sjøkreps og plakater. BEGGE FOTO: MARI SKURDAL ANKOMST: På kaia i Vevring møtte lokale aktivister Svanhild med sjøkreps og plakater. BEGGE FOTO: MARI SKURDAL

Ytterst i Førdefjorden ligger et 300 meter høyt fjell. Engebøfjellets runde form tyder på at den store innlandsisen i sin tid slipte ned toppen, som i dag er dekt av vegetasjon. Etter at isen trakk seg tilbake for mer enn 12.000 år siden, har fjellet fått ligge i relativ ro. Fram til nå. På 1970-tallet ble det funnet rutil i fjellet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Nav

Nav-revolusjon: Skal teste nytt grep for unge

Vi havna på …

… en fore­les­ning om Fridtjof Nansens forskning på slimålens nerve­sys­tem. Den inspirerer fortsatt norske fagmiljø til hjerne­forsk­ning i verdens­klasse.

Sikkerhet

Fra sikker­hets­kon­fe­ransen i Polen mener Espen Barth Eide at Norge er tryggere nå – tross Trumps baksende glideflukt mot Putin.