Reisebrev

Å flytte fjell

ANKOMST: På kaia i Vevring møtte lokale aktivister Svanhild med sjøkreps og plakater. BEGGE FOTO: MARI SKURDAL ANKOMST: På kaia i Vevring møtte lokale aktivister Svanhild med sjøkreps og plakater. BEGGE FOTO: MARI SKURDAL

Ytterst i Førdefjorden ligger et 300 meter høyt fjell. Engebøfjellets runde form tyder på at den store innlandsisen i sin tid slipte ned toppen, som i dag er dekt av vegetasjon. Etter at isen trakk seg tilbake for mer enn 12.000 år siden, har fjellet fått ligge i relativ ro. Fram til nå. På 1970-tallet ble det funnet rutil i fjellet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Telemark vil ha mindre strenge regler for offentlige anskaf­felser. Det vil useriøse bedrifter vinne på, mener Felles­for­bundet.

Energi

Høyre og SV vil regulere data­sentre:
– Har vært liten vilje, mener Lars Halt­brekken

Arbeidsliv

Etter en måned med streik, lockout og tapte oljeinn­tekter legger partene ned våpnene. Nå blir det frivillig lønns­nemndv, som trolig gir fagfor­eningen den samme avtalen de streiket mot.