Energi

Får oljestøtte fra Brussel

EU ber Norge om å produsere og lete etter mer olje og gass i lang tid framover:

IKKE EN AVVIKLER: Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) sier signalene fra EU er et sterkt signal om at Norge må gjøre som han og regjeringen vil, nemlig «utvikle, ikke avvikle» sokkelen. FOTO: SIGVE BREMER MEJDAL Sigve Bremer MejdalIKKE EN AVVIKLER: Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) sier signalene fra EU er et sterkt signal om at Norge må gjøre som han og regjeringen vil, nemlig «utvikle, ikke avvikle» sokkelen. FOTO: SIGVE BREMER MEJDAL Sigve Bremer Mejdal

Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) var i Brussel torsdag. Der møtte han blant annet EUs «klimasjef», Frans Timmermans, som er visepresident i EU-kommisjonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.