Dagboka

Dassen

  • To nye rasteplassar i Hardanger har fått ein prislapp på til saman 60 millionar kroner. Det er tale om sørvisbygg med toalett på Espenes sør for Lofthus og eit toalett utanfor Ålvik. «Trygg veg og gode arbeidsforhold og fasilitetar for dei som har vegen som arbeidsplass først, og design-toalett etterpå», seier leiar i Noregs Lastebileigarforbund Geir Mo til NRK. «Eg synest at det vart veldig fint. Det er dyrt, men eg forstår at dei har avsett pengar til slike praktfulle toalett», seier lokale Gerd Mo til kanalen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Ungarn

Viktor Orbán er avløyst av Péter Magyar, og mange i Europa er letta over det. Rett nok har dei to konservative politikarane mykje til felles, men Magyar ser ut til å ha eit meir demokratisk sinnelag. Det hadde jo Orbán også ein gong. Lenge budde ungararane ein heilt annan stad enn i Ungarn. I år 895 kryssa magyarane dei høge fjella Karpatane, og dei greidde raskt å ta slettelandet vi i dag kallar Ungarn. I år 1000 skipa dei kongedømet Ungarn, som faktisk varte i ulike former nesten heilt til kommunistane tok over 948 år seinare. Den påtroppande statsministeren heiter altså det same som stammane som etablerte Ungarn.

Luftig

I dag er det 100 år siden luftskipet «Norge» mellomlandet på Ekebergsletta, på vei fra Italia til Nordpolen, via Oslo, St. Petersburg, Vadsø og Ny-Ålesund. Mange tusen var samlet rundt luftskipsmasta og ønsket polfarerne lykke til. Roald Amundsen var ekspedisjonsleder, Umberto Nobile var konstruktør og fører. og amerikaneren Lincoln Ellsworth var sponsor. Disse tre, sammen med et mannskap på 13, tok av fra Ny-Ålesund 11.

Livbåt

Fredag kveld landet de på jorda igjen. Lørdag holdt de fire astronautene pressekonferanse. «Artemis II» har for første gang på over 50 år flydd mennesket rundt månen, og lenger ut i verdensrommet enn vi noensinne har vært tidligere. For første gang var en kvinne, en svart person og en ikke-amerikaner med blant mannskapet. De ba oss se dem som representerer for oss alle. Nyheten om ferden har blitt tatt imot med glede. Vi trenger sårt en dose gode nyheter.