Forskning

Graver i havet

Tøffe arter fra iskaldt hav kan bli råstoff i ny medisin:

PÅ TOKT: Bunnprøver er hentet opp fra 4000 meters dyp i Polhavet, og forskere om bord i «Kronprins Haakon» er klare for å analysere innholdet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP PÅ TOKT: Bunnprøver er hentet opp fra 4000 meters dyp i Polhavet, og forskere om bord i «Kronprins Haakon» er klare for å analysere innholdet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP

Etter flere tiår på råstoffjakt i iskaldt hav, mener forskere ved Norges arktiske universitet at de kan stå overfor et viktig medisinsk funn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Krigen i Iran kan være gull verdt for Kyst-Norge, men kan gi krise og konkurser i resten av landet, mener professor Ragnar Torvik.

Økonomi

Om stormak­tene ikke bryter Irans oljeblo­kade av Hormuz­stredet, kan verdens­øko­no­mien bli kastet ut i full krise, sier Rystad Energy-analytiker.

Likestilling

31 prosent av unge menn mener ektemannen bør sjefe over kona. – Nei, det skal være 50-50, sier Adrian Rognsvåg (17).