Forskning

Graver i havet

Tøffe arter fra iskaldt hav kan bli råstoff i ny medisin:

PÅ TOKT: Bunnprøver er hentet opp fra 4000 meters dyp i Polhavet, og forskere om bord i «Kronprins Haakon» er klare for å analysere innholdet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP PÅ TOKT: Bunnprøver er hentet opp fra 4000 meters dyp i Polhavet, og forskere om bord i «Kronprins Haakon» er klare for å analysere innholdet. FOTO: OLE MAGNUS RAPP

Etter flere tiår på råstoffjakt i iskaldt hav, mener forskere ved Norges arktiske universitet at de kan stå overfor et viktig medisinsk funn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjefana­ly­tiker i Nordea Thina Saltvedt tror lavere oljein­ves­te­ringer i 2026 kan bli starten på en større omstilling.

Innvandring

Regje­ringen vil begrense fami­lie­gjen­for­ening. – Det tegnes et bilde som ikke stemmer, sier Belinda de Leon i orga­ni­sa­sjonen Seif.

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.