Bøker

Forståelse med bismak

Kathrine Nedrejords overgriper har vært en hvit skygge. I «Forbryter og straff» forsøker hun å fargelegge ham.

FORSØK: Ved å skrive voldtektsmannen fram forsøker forfatter Kathrine Nedrejord å forstå hvordan et menneske kan utsette et annet for så mye smerte med overlegg. Lea MandanaFORSØK: Ved å skrive voldtektsmannen fram forsøker forfatter Kathrine Nedrejord å forstå hvordan et menneske kan utsette et annet for så mye smerte med overlegg. Lea Mandana

Mannen som en natt i 2017 overfalt Kathrine Nedrejord i Paris, skulle aldri bli hovedpersonen i hennes liv. Det lovet forfatteren seg selv. Men i den langtekkelige prosessen for å få ham dømt, fem år preget av sinne og fortvilelse, var det umulig å unngå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Verdens fjerde rikeste mann har gitt en tredel av journa­lis­tene i The Washington Post sparken. Det vil gi færre avslø­ringer fra avisa som avdekket Watergate-­skandalen, sier medieviter Jessica Yarin Robinson.

Kommentar

Filmfes­ti­valen i Rotterdam er en på­min­nelse om bredden i inter­na­sjonal film.

Bøker

Hilde Rød-Larsen snakker ut om farens Epstein-koplinger – og lånet av milli­ar­dærens Paris-leilighet.