Ideer

En tid for tvil og forvandling

Når Franz Kafkas romankarakter Gregor Samsa forvandles til et insekt, må det forstås som en frigjøring, hevder Bruno Latour.

ETTER KRISA: Plutselig var vår kroppslige verden forandret, sier sosiolog Bruno Latour om tida med nedstenging og pandemi. Det åpner for frigjøring, mener han, «at vi må tenke nytt om vår plass i verden». Her er Latour i Paris i januar i fjor. FOTO: ANTOINE DOYEN, GETTY Antoine DoyenETTER KRISA: Plutselig var vår kroppslige verden forandret, sier sosiolog Bruno Latour om tida med nedstenging og pandemi. Det åpner for frigjøring, mener han, «at vi må tenke nytt om vår plass i verden». Her er Latour i Paris i januar i fjor. FOTO: ANTOINE DOYEN, GETTY Antoine Doyen

I en novelle forteller Franz Kafka om en mann som oppdager at han har blitt et insekt. Gregor Samsa, som arbeider som handelsreisende, forstår ikke hva som har skjedd. Hjelpeløst lenket til et liv han ikke lenger passer til, ligger han på gulvet og prøver å skjule sin nye kropp for foreldrene, som han fortsatt bor hos – og tenker desperat over hvordan han så effektivt og ubemerket som mulig kan møte opp på jobb og fortsette som om ingenting har skjedd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.

Ny norsk sangbok

Sang har tapt terreng i norsk skole. Samtidig er forsk­nin­gen entydig på gevinstene av å bruke kroppens fremste instrument.