Ytringsfrihet

Ble kastet ut fra Munch

Lisana Preteni ble bortvist fra Munchmuseet fordi hun hadde på seg ei jakke med Palestina-budskap:

STERK KOST: Lørdag ble Lisana Preteni kastet ut av Munchmuseets vektere fordi hun hadde på seg en jakke med banneret «Free Palestine, Boycott Israel». Her er hun og jakka tilbake på museet to dager seinere. Hanne Marie Lenth SolbøSTERK KOST: Lørdag ble Lisana Preteni kastet ut av Munchmuseets vektere fordi hun hadde på seg en jakke med banneret «Free Palestine, Boycott Israel». Her er hun og jakka tilbake på museet to dager seinere. Hanne Marie Lenth Solbø

Lisana Preteni hadde gledet seg til å besøke det nye Munchmuseet i Bjørvika sammen med to venninner. Lørdag fikk de endelig muligheten, men besøket skulle, bokstavelig talt, få en uventet og ubehagelig utgang.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

På tampen

Kva er verst for NRKs truverd: å krevja ute­sten­ging av Israel eller å lata som at Eurovision eksisterer i «drøm og fantasier»?

Historie

Nesten alle filmene om okku­pa­sjonstida har kommet de siste 25 årene.

Historie

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.