Kulturarv

Savner norsk initiativ

Museer over hele Norge mobiliserer for å bistå Ukraina

Museumsforbundet ber regjeringen ta grep

I RUINER: Kulturminner går tapt som følge av krigen i Ukraina. Museer i Norge mobiliserer nå på eget initiativ, men savner en nasjonal koordinering, sier Museumsforbundet. FOTO: EVGENIY MALOLETKA, AP/NTB Evgeniy MaloletkaI RUINER: Kulturminner går tapt som følge av krigen i Ukraina. Museer i Norge mobiliserer nå på eget initiativ, men savner en nasjonal koordinering, sier Museumsforbundet. FOTO: EVGENIY MALOLETKA, AP/NTB Evgeniy Maloletka

En måned etter at invasjonen startet, har en rekke kirker, teatre og andre kulturbygninger i Ukraina blitt lagt i grus av russiske missiler og granatild. Ifølge Haagkonvensjonen plikter krigførende parter å ta særlig hensyn til kulturminner, men i Ukraina ser man nå flere brudd på den internasjonale avtalen, som også Russland har gitt sin tilslutning til.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tøyen

Prøve­pro­sjektet i det gamle Munch­mu­seet har vært vellykket, ifølge en ny rapport. Men allerede før evalu­e­ringen var klar, besluttet byrådet å stenge dørene.

Julekalender

Bli med på en hjemsøkt kjen­dis­fest.

Bøker

Brage Aronsen og tre kamerater har startet forlaget Allmuen. De lover nye utopier for venstre­sida.