Kulturarv

Savner norsk initiativ

Museer over hele Norge mobiliserer for å bistå Ukraina

Museumsforbundet ber regjeringen ta grep

I RUINER: Kulturminner går tapt som følge av krigen i Ukraina. Museer i Norge mobiliserer nå på eget initiativ, men savner en nasjonal koordinering, sier Museumsforbundet. FOTO: EVGENIY MALOLETKA, AP/NTB Evgeniy MaloletkaI RUINER: Kulturminner går tapt som følge av krigen i Ukraina. Museer i Norge mobiliserer nå på eget initiativ, men savner en nasjonal koordinering, sier Museumsforbundet. FOTO: EVGENIY MALOLETKA, AP/NTB Evgeniy Maloletka

En måned etter at invasjonen startet, har en rekke kirker, teatre og andre kulturbygninger i Ukraina blitt lagt i grus av russiske missiler og granatild. Ifølge Haagkonvensjonen plikter krigførende parter å ta særlig hensyn til kulturminner, men i Ukraina ser man nå flere brudd på den internasjonale avtalen, som også Russland har gitt sin tilslutning til.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

I kulissene

Det var reine for­buds­tida da Natio­nal­theatret startet leseprø­vene til sin kommende oppsetning av «Fruen fra havet».

Bøker

Klasse­kam­pen besøkte Bonnier, den svenske forlag­skjempen som kan sluke Aschehoug.

Bøker

Forlaget har 19 millioner kroner i gjeld. Nå kan det bli solgt til Vigmostad & Bjørke – for én krone.