Sult

FN slår full sultalarm

Ringvirkningene av krigen i Ukraina øker faren for sult i en rekke land i sør:

BRØDKØ: Afghanere venter på utdeling av gratis brød utenfor et bakeri i hovedstaden Kabul i januar. Dramatisk prisøkning har ført til at 95 prosent av den afghanske befolkningen har for lite mat. FOTO: MOHD RASFAN, AFP/NTB MOHD RASFANBRØDKØ: Afghanere venter på utdeling av gratis brød utenfor et bakeri i hovedstaden Kabul i januar. Dramatisk prisøkning har ført til at 95 prosent av den afghanske befolkningen har for lite mat. FOTO: MOHD RASFAN, AFP/NTB MOHD RASFAN

Krigen i Ukraina rammer ukrainerne beinhardt, men får også katastrofale følger for folk i en rekke land i sør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.

Spania

Ceuta-krisa splitter EU: – Kollektiv selv­ska­ding

Usa

Mens Aipac bruker rekord­beløp på å støtte Israel-vennlige demo­kra­tiske kandidater fram mot mellom­valget, mener venstre­si­de­profil Daniel Denvir at den progres­sive bølgen ikke lar seg stoppe.