Sult

FN slår full sultalarm

Ringvirkningene av krigen i Ukraina øker faren for sult i en rekke land i sør:

BRØDKØ: Afghanere venter på utdeling av gratis brød utenfor et bakeri i hovedstaden Kabul i januar. Dramatisk prisøkning har ført til at 95 prosent av den afghanske befolkningen har for lite mat. FOTO: MOHD RASFAN, AFP/NTB MOHD RASFANBRØDKØ: Afghanere venter på utdeling av gratis brød utenfor et bakeri i hovedstaden Kabul i januar. Dramatisk prisøkning har ført til at 95 prosent av den afghanske befolkningen har for lite mat. FOTO: MOHD RASFAN, AFP/NTB MOHD RASFAN

Krigen i Ukraina rammer ukrainerne beinhardt, men får også katastrofale følger for folk i en rekke land i sør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Ukraina forsøker å finne nye måter å stanse russiske angrep, og ser til Elon Musk. Den avsatte forsvars­mi­nis­teren Mykhajlo Fedorov kan bli sentral.

Analyse

Dommen mot Xu Jiayin er et plaster på et sår som ennå ikke har begynt å gro.

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?