Oppdrett

Ny rekord i laksedød

Roper varsko om fiskehelse:

MERDE! Over 50 millionar laks døydde i merdane langs norskekysten i fjor, viser rapporten «Fiskehelse 2021» frå Veterinærinstituttet. Her frå ved Rinøya i Lødingen, som i 2019 ble hardt rammet av giftige alger.FOTO: BERIT ROALD, NTB Berit RoaldMERDE! Over 50 millionar laks døydde i merdane langs norskekysten i fjor, viser rapporten «Fiskehelse 2021» frå Veterinærinstituttet. Her frå ved Rinøya i Lødingen, som i 2019 ble hardt rammet av giftige alger.FOTO: BERIT ROALD, NTB Berit Roald

Det døydde 54 millionar laks i sjøfasen i norsk oppdrett i 2021. Det viser «Fiskehelserapporten 2021» gjeven ut av Veterinærinstituttet. Det svarar til 15,5 prosent av all laksen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Siv har mistet tilliten til staten: – Å være fiende av staten er utrolig vanskelig, og det bittert òg

Epstein-dokumentene

Fafo fjerner Terje Rød-Larsen fra veggen

Arbeidsliv

I staten kan ansatte ha ulike vilkår og lønn avhengig av hvilken fag­for­ening de er med i. Det vil LO ha en slutt på i år.