Utdanning

Øver på traumer

Lærere i Norge gjør seg klare for å ta imot barn fra krig:

REISER: En kvinne holder barnet sitt mens hun venter på bussen som skal frakte flyktninger fra de greske øyene til fastlandet i 2020. Greske øyer har i mange år vært ankomststed for flyktninger, og nå drar en gruppe norske lærerstudenter hit for å lære. FOTO: LOUISA GOILIAMAKI, AFP/NTB LOUISA GOULIAMAKIREISER: En kvinne holder barnet sitt mens hun venter på bussen som skal frakte flyktninger fra de greske øyene til fastlandet i 2020. Greske øyer har i mange år vært ankomststed for flyktninger, og nå drar en gruppe norske lærerstudenter hit for å lære. FOTO: LOUISA GOILIAMAKI, AFP/NTB LOUISA GOULIAMAKI

Tolv studenter fra lærerutdanningen i Trondheim skal reise til Lesbos i Hellas og Macerata i Italia for å ha praksis. Der skal de undervise barn som har flyktet fra krig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Psykiatri

Erlend Lunde advarer mot over­diagnostisering av ADHD. I ekstremtil­feller kan bruk av sentral­sti­mu­le­rende gjøre pasienter farlige.

Forskning

Statis­tiker Tobias Dahl ved Sintef mener forsk­nin­gen på effektene av sosiale medier og skjermbruk er så dårlig at sunn fornuft bør trumfe.

Arbeidsliv

Ansatte på store olje- og gassanlegg må klare seg med enkel brødkost. De som driver kantina, er i streik.