Arbeidsliv

Setter på bremsene

NHO vil begrense lavlønnstillegg og forhandle mest mulig lønn lokalt:

LITE EKSTRA: Reinholdere er blant de som ofte får lavlønnstillegg i lønnsoppgjøret. NHO vil begrense lavlønnstilleggene i år. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieLITE EKSTRA: Reinholdere er blant de som ofte får lavlønnstillegg i lønnsoppgjøret. NHO vil begrense lavlønnstilleggene i år. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

– Vi kommer til å vektlegge i betydelig grad at vi må holde igjen på de sentrale tarifftilleggene. Det er bare i de lokale forhandlingene man kan ta hensyn til bedriftenes konkurranseevne, sa administrerende direktør Stein Lier-Hansen i Norsk Industri da NHO presenterte sitt utgangspunkt for årets lønnsforhandlinger fredag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kongens død

Stavanger let 100 flagg­sten­ger stå nakne. Etter reaksjonar frå folk og folkevalde, valde kommunen å snu.

Barnevern

Allerede i 2024 avdekket tilsyn lovbrudd på Be­viss­tungs barneverns­institusjon. I august i år bodde fortsatt barn på insti­tu­sjonen.

Reportasje

Pumpe­pri­sen sprett i vêret. Konkurranse­tilsynet meiner at konkur­ransen mellom bensin­sta­sjo­nane er for svak.