Selvpla­giering – en selvpåført plage?

LATSKAP ELLER FUSK?

«En god ting kan ikke gjentas for ofte», lyder ordtaket. Men er det egentlig sant? Om du har en kollega som insisterer på å fortelle den samme «artige» historien i lunsjen gang etter gang, vet du at det i beste fall er en sannhet med modifikasjoner. Samtidig: Det kan være enormt fristende å gjenta et godt poeng. Det later til at fristelsen har blitt for stor for dosent emeritus Runar Bakken, som nylig utga sakprosaboka «I løvens gap». I en anmeldelse i fagbladet Forskerforum hevder doktorgradsstipendiat Tellef Raabe at Bakken har plagiert seg selv. Sakprosaprofessor Johan Tønnesson peker i Khrono på latskap blant forskere som skriver sakprosa, mens Raabe kaller selvplagiering for «den minste av de akademiske syndene».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Salget av KI-bøker har økt med 20 prosent siden januar 2023. De er i ferd med å fortrenge den menneske­skapte litte­ra­turen, advarer ameri­kanske forskere.

Kommentar

Fra farse om arendals­krakket til musikal om Arne Treholt: Har historisk-do­ku­men­tarisk teater fått et oppsving?

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.