Klima

Skeptiske til klimagrep

Fleire fylkesleiarar i Høgre vil ta kampen for å snu om elektrifisering av sokkelen:

STRAUM UTI HAVET: Eit klimagrep er å forsyne oljeplattformene i Nordsjøen med straum, i staden for å brenne gass for å produsere straumen dei treng. Dette er ved Osebergfeltet. STRAUM UTI HAVET: Eit klimagrep er å forsyne oljeplattformene i Nordsjøen med straum, i staden for å brenne gass for å produsere straumen dei treng. Dette er ved Osebergfeltet.

I Høgre er det no fleire som hiver seg på ein skepsis til å forsyne norsk sokkel med straum frå land for å kutte klimagassutslepp. Klassekampen har prata med alle fylkesleiarane i Høgre, og der har både straumkrisa og omsynet til framtidig industri gjort at mange plutseleg har vorte skeptiske til det store klimagrepet som det har vore semje om både på raudgrøn og borgarleg side.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Gaza-krigen

Verdens kristne kritiserer Israels Gaza-krig stadig skarpere. En brutalitet som sjokkerer, sier Borg-biskop Kari Alvsvåg. Norsk kirke-grasrot forventer likevel mer.

Valg 2025

Fem navn er aktuelle når Trygve Slagsvold Vedum (Sp) synser om sin egen arvtaker.

Velferd

IMF mener at for mange nordmenn går på uføretrygd. Det er ikke et særnorsk problem, ifølge Rødts Mímir Kristjáns­son.