Språk

Kan bli Oslove

Bystyret skal vedta samisk navn på Oslo kommune:

HOVEDSTADEN: Mens unge samer i hovedstaden bruker Oslove, mener Samisk stedsnavntjeneste at den bør hete Oslo også på samisk. FOTO: OLE MAGNUS RAPP HOVEDSTADEN: Mens unge samer i hovedstaden bruker Oslove, mener Samisk stedsnavntjeneste at den bør hete Oslo også på samisk. FOTO: OLE MAGNUS RAPP

Tromsø heter også Romsa. Bodø heter også Buvvda, som er hentet fra pitesamisk – den samiske språkformen som er nærmest nordlandsbyen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Hotelleier og lokal­po­li­tiker for Bygdelista i Måsøy Logen Kart­hige­san ber om krisegrep for Finnmark: null skatt i fem år.

Arbeidsliv

Bare én av tre arbeidere på to av Norges største bygge­plas­ser har tariff­av­tale. Flertallet er uten­lands­ke arbeidere, og svært mange har ikke fagbrev.

Palestina

RU og FOR deltek i støttedemo for Palestina 7. oktober