Kulturuka

Den tjukke røde linja

Det er vanskelig å fange begjær i reglenes rigide logikk. Likevel er det nødvendig.

Fem år etter metoo-høsten skal også bokbransjen få etiske retningslinjer. Bildet er fra Aschehougs hagefest i 2018. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko JungeFem år etter metoo-høsten skal også bokbransjen få etiske retningslinjer. Bildet er fra Aschehougs hagefest i 2018. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko Junge

Denne arbeidsuka startet jeg med å ringe til Kunsthøyskolen i Oslo (Khio) og spørre om det er greit for meg som pedagog på skolen å ligge med en av studentene mine. Kommunikasjonssjefen var nølende, syntes trolig spørsmålet var ubehagelig, og sa til slutt at det var bedre om han sendte meg de etiske retningslinjene, så kunne jeg komme med spørsmål etter å ha lest dem. Skriftlig, vel å merke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

Oslo-Biskop Sunniva Gylver nominerer «Sint» av Hilja. – Låta er en opp­ford­ring til alle som har funnet seg i litt for mye.

Kulturuka

Fotball-VM røsker oss ut av våre stivnede vaner og minner oss om at noe annet er mulig.

Kunst

– Jeg var mange turer på Utøya, sier kunstner Matias Faldbakken