Diplomati

Taliban er berre byrjinga

Regjeringa vil styrkje Noreg si rolle som fredsnasjon rundt om i verda:

AKTØR: Noreg kan spele ei viktig rolle som fredsaktør framover, seier statssekretær i Utanriksdepartementet Henrik Thune (Ap). Christopher OlssønAKTØR: Noreg kan spele ei viktig rolle som fredsaktør framover, seier statssekretær i Utanriksdepartementet Henrik Thune (Ap). Christopher Olssøn

Det var mange som heva augebryna då Talibantoppar vart flogne inn til Oslo med privatfly for å diskutere med vestlege land og ha samtalar med representantar for det afghanske sivilsamfunnet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene