Kunst

– KUNST TIL OSS, AV OSS

Med utstillingen «Ta plass» ønsker Skeiv Verden å skape et trygt rom for skeive kunstnere med minoritetsbakgrunn:

KREVER PLASS: Kunstnerne Ahmed Umar, Damien Ajavon og Chai Saeidi medvirker i utstillingen «Ta plass» ved Fotogalleriet i Oslo. Her føler de at de ikke må forklare hvorfor kunsten deres er viktig. Foto: Siv DolmenKREVER PLASS: Kunstnerne Ahmed Umar, Damien Ajavon og Chai Saeidi medvirker i utstillingen «Ta plass» ved Fotogalleriet i Oslo. Her føler de at de ikke må forklare hvorfor kunsten deres er viktig. Foto: Siv Dolmen

Måten Fotogalleriets nyeste utstilling «Ta plass» skal snakke til Oslos befolkning på, er nøye planlagt: Når du en vanlig dag vandrer gatelangs i Møllergata, vil du samtidig passere galleriets åpne port og store lyskastere som lyser opp gata i rødt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.