Tidens tegn

GLEMTE LØFTER

GEOPOLITIKK

GLADE DAGER: Russlands president fra 1991 til 1999, Boris Jeltsin, sammen med sin amerikanske kollega Bill Clinton i 1995. Dette var på et tidspunkt da forholdet mellom USA og Russland var bedre enn det har vært noen gang før eller siden. FOTO: DON EMMERT, AFP/NTB DON EMMERTGLADE DAGER: Russlands president fra 1991 til 1999, Boris Jeltsin, sammen med sin amerikanske kollega Bill Clinton i 1995. Dette var på et tidspunkt da forholdet mellom USA og Russland var bedre enn det har vært noen gang før eller siden. FOTO: DON EMMERT, AFP/NTB DON EMMERT

En novemberkveld i 1989 satt daværende utenriksminister Kjell Magne Bondevik i regjeringens representasjonsbolig i Parkveien i Oslo og spiste middag med generalsekretæren for Europarådet, franske Catherine Lalumière. I løpet av måltidet kom en medarbeider inn og stakk til Bondevik en lapp.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Intervju

– Menta­li­teten er at «uansett hva Vesten gjør, vil ikke Russland gi etter», sier Russland-forsker

Spania

Oppo­si­sjonen klager, og Marokko hevder fortsatt sin rett til grense­by­ene.

Syria

Kurdisk­le­dede SDF oppløses. For kurdiske Ghassan Bazo betyr det at drømmen som fikk ham til å bli i Syria, er i ferd med å forsvinne.